Kościół parafialny
parafiamazancowice.pl

9 czerwca parafia w Mazańcowicach przeżywała najważniejszy dzień w swojej historii. W tym dniu nastąpiło uroczyste poświęcenie naszego nowo zbudowanego kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.
Tego ważnego obrzędu dla każdej parafii w imieniu Jerzego kardynała Koppa, księcia biskupa diecezji wrocławskiej, dokonał generalny wikariusz w Cieszynie, ks. prałat Karol Hudziec.
Oto jak przebieg uroczystości relacjonuje „Gwiazdka Cieszyńska” nr 24:
W dzisiejszym dniu, to jest 9 czerwca 1901 roku został poświęcony nowo zbudowany kościół w Mazańcowicach, Tej, bardzo uroczystej celebracji dokonał ks. prałat Karol Hudziec, wikariusz generalny z Cieszyna. Na tę uroczystość przybył on w otoczeniu honorowej banderii konnej z Międzyrzecza. Przy bardzo tłumnym udziale wiernych, nastąpiło najpierw samo uroczyste poświęcenie nowego kościoła. Po ukończeniu tegoż, procesjonalnie przeniesiono Najświętszy Sakrament ze starego do nowego kościoła. W tej procesji brało udział 12 księży. Później było kazanie, w którym kaznodzieja, ks. Budny przedstawił najważniejsze wspomnienia i daty z historii starego kościoła, by później wskazać, czym dla każdego chrześcijanina winien być kościół. W końcu dziękował wszystkim dobrodziejom za poniesione trudy i ofiary i wezwał do dalszych ofiar, gdyż w kościele jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Po kazaniu celebrowano uroczystą sumę, a po południu odprawiano jeszcze nieszpory z odświętną oprawą.
Przybyło bardzo wiele ludzi. Prócz bardzo licznie zgromadzonych parafian, przybyło dużo gości z sąsiednich parafii i nie tylko, niektórzy nawet z bardzo daleka, gdyż taka uroczystość nieczęsto się zdarza. Suma uroczysta odbyła się przy wspaniałej pogodzie i wielu uczestników miało w oczach łzy radości...
Kościół zaprojektowany przez architekta Franciszka Borgła ze Starego Bielska, budowany systemem gospodarczym, ma 26 m długości i 12 m szerokości. Zaś wieża ma ponad 40 m wysokości. Ta właśnie smukłą wieża, przy neogotyckim stylu całości, nadaje budowie dostojny wygląd. Także wewnętrzne wykonanie sprawia bardzo miłe i harmonijne wrażenie, tak że każdemu musi się ten kościół podobać.

Źródło:
„Gwiazdka Cieszyńska” R. 1901, Nr 24


Parafia Św. Marii Magdaleny
43-391 Mazańcowice 171
tel. 33 81 55 470
tel. 503 462 477 (dyżurny)

Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Jasienicy
54 8117 0003 0012 9280 2000 0010
Jak do nas dojechać